קרן שליו


קרן שליו


מאז ומתמיד המוסיקה מלווה את חיי. בעיני אין דבר יותר טהור, עמוק, וחודר ללב ממנגינה יפה...
קראתי לשיעורים שלי "דרך הצלילים" על שם הדרך, התהליך שאנו עושים ביחד משיעור לשיעור, משלב התפתחותי אחד למשנהו. התינוקות גדלים ואיתם גם ההתפתחות המוסיקלית, המוטורית, הקוגנטיבית והחברתית. מקסים ללוות תינוק ולראות איך הערנות, ההקשבה והתגובות שלו מתפתחות לאורך זמן ויש "תמורה" לעבודה המשותפת.
עוד פירוש למילה דרך היא אמצעי. באמצעות המוסיקה ודרך הצלילים אנו מפתחים הרבה מיומנויות נוספות, אשר חשובות לחיים לא פחות. הקשבה לזולת, סבלנות, שיתוף פעולה, הגדרת גבולות גוף, שכלול התנועה, פיתוח תפיסה מרחבית, פיתוח הדמיון והיצירתיות.
המוסיקה קיימת בעולמנו בכל מקום ובכל זמן. לדעת להקשיב וגם להבין מוסיקה לעומקה, ולא רק לשמוע אותה חולפת על ידנו, זו מתנה לכל החיים.
 
עבודתי עם תינוקות וילדים בגיל הרך מושפעת מעקרונות הבסיס של פרופ' א. גורדון, אשר מתייחס לילד בכבוד הראוי לו, ומשתמש במוסיקה כשפה בפני עצמה. שפת המוסיקה אותה אנו מתרגלים בשיעורים משמשת לתינוק ולהורה כשפה משותפת הרבה לפני התפתחות השפה המדוברת.
בתור זמרת הדגש שגורדון נותן לקול האנושי כמתווך העיקרי בין המוסיקה לבין התינוק מאוד נכון בעיני. התוצאות שלי בשטח מראות את היתרון העצום של שירה אמיתית בביצוע חי,אל מול השמעה של קטעים מוקלטים בלבד,ככלי להשגת תשומת הלב של התינוק ולפיתוח העניין שלו במבנים מוסיקליים.
אני מאמינה שתינוקות קולטים הכל ומרגישים את הוריהם בכל רגע ורגע. על כן אני רואה את חשיבות העבודה גם עם ההורים וגם עם התינוקות במישורים מקבילים ואת הצורך לחבר בעדינות בין השניים.
ידוע כי תינוקות נולדים עם היכולת לשמוע ולזהות קולות ששמעו עוד ברחם אימם, והיו חשופים לקולות ומיקצבי הלב והגוף עוד מתקופת ההריון. החיבור שנוצר דרך המוסיקה בין האם לתינוק מחזק את תחושת הביטחון של התינוק בתקופת הינקות ומחזיר אותו אל צלילים ומקצבים אשר הוא מכיר ואוהב.

הכלי המוסיקלי שלי הוא הקול ועל כך אני מודה. כשאני שרה אני מרגישה מחוברת לעצמי ומסוגלת לחבר אליי את כל מי שפתוח ומוכן להקשיב.
אני מרגישה ברת מזל על שמתאפשר לי לשלב את שתי האהבות הכי גדולות שלי: מוסיקה וילדים, לתוך חיי המקצועיים ועבודתי היומיומית. אני נהנית בכל פעם מחדש לגלות כמה אפשר ללמוד מהקטנטנים, ומחכה לעוד הרבה שנים של מוסיקה, יצירה וצמיחה עם הסקרנות והסיפוק של תינוק שמגלה דברים חדשים בכל רגע.